XIII Lubelski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej „Lublin 2019”.
Dnia 16 marca 2019 roku przy kościele Jezuitów, naprzeciw archikatedry lubelskiej, zebrali się uczestnicy Zlotu. Przybyłych powitał Przewodniczący Komisji Turystyki Pieszej OM PTTK w Lublinie Jacek Zdenicki (komandor zlotu), który przedstawił ramowy program zlotu oraz jego kierownictwo: kwatermistrza Mateusza Kapitana i kierownika trasy Janusza Skrzypka. Miejską część trasy poprowadził kol. Mateusz Kapitan (przewodnik miejski) przenosząc nas do Lublina Anno Domini 1569. Zapoznał nas z najważniejszymi miejscami związanymi z zawarciem Unii Lubelskiej. Zwiedziliśmy kościół oo. Dominikanów gdzie modlił się król Zygmunt August. Z Placu Po Farze podziwialiśmy Zamek Lubelski, w którym toczyły się obrady nad projektem unii. Przez Rynek i Bramę Krakowską przeszliśmy pod kościół pobernardyński pw. Nawrócenia św. Pawła i pobrygidkowski pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej ufundowany przez Władysława Jagiełłę, jako wotum za zwycięstwo pod Grunwaldem, oraz pomnik Jana Kochanowskiego świadka wydarzeń sprzed 450 lat. Ostatnim punktem trasy miejskiej umożliwiającym zdobycie odznaki „450-lecia Unii Lubelskiej” był Plac Litewski (miejsce obozowania Litwinów w 1569 r.).
Po pamiątkowym zdjęciu przed pomnikiem Unii Lubelskiej udaliśmy się na przystanek MZK skąd „8” pojechaliśmy do Zemborzyc Górnych leżących na Szlaku Jagiellońskim…
Z przystanku Zemborzyce Górne ruszyliśmy w ośmiokilometrową trasę, którą poprowadził kol. Janusz Skrzypek (wiceprzewodniczący OKTP). Przez most na rzece Bystrzycy dotarliśmy do zabudowań leśnych Zemborzyc-Bór, skąd wyszliśmy nad brzeg zalewu. Wykorzystując poprawę pogody, zatrzymaliśmy się na posiłek przy pomoście naprzeciw wysepki. Wiatr ucichł, a przez chmury coraz śmielej przebijały promienie słoneczne. Wzmocniwszy siły, pełni optymizmu, ruszyliśmy w dalszą drogę żółtym szlakiem turystycznym. Po obejściu tzw. „rękawa” (zatoki) i dojściu do skarpy po południowo-wschodniej stronie zalewu pogoda zaczęła się pogarszać. Ze względu na porywisty wiatr i mżawkę trasę pokonywaliśmy dość pospiesznie. Po wyjściu z Lasu Dąbrowa, brzegiem Zalewu Zemborzyckiego i tworzącą go tamą dotarliśmy do restauracji „Bosman” na oficjalną część zlotu.
XIII Lubelski Zlot PTP „Lublin 2019” otworzył Komandor Zlotu kol. Jacek Zdenicki, który powitał kol. Andrzeja Wasilewskiego – Członka ZG PTTK, kol. Leszka Warownego – Członka GSK PTTK, wiceprezesów: kol. Elżbietę Sidorowską – Członek Zarządu Oddziału PTTK we Włodawie i kol. Henryka Bogutę – Członka Zarządu OM PTTK w Lublinie oraz pozostałych członków władz oddziałów, kół i klubów. Po powitaniach minutą ciszy uczczono Przodowników Turystyki Pieszej, którzy odeszli na wieczną wędrówkę w minionym roku.
Głównym punktem Zlotu było uroczyste ślubowanie nowo mianowanych Przodowników Turystyki Pieszej. Dwie koleżanki otrzymały zielone „blachy” Młodzieżowego PTP, a czternaście osób niebieskie „blachy” PTP III stopnia. Legitymacje z rozszerzeniem uprawnień na kolejne województwa otrzymało jedenastu PTP. Wręczenia certyfikatów ukończenia szkolenia ogólnego, legitymacji i odznak PTP dokonali w/w przedstawiciele władz do których dołączył kol. Zdzisław Rydz – Honorowy Przewodniczący KTP OM w Lublinie, niezastąpiony w pracy na rzecz Komisji i Oddziału.
Po ceremonii głos zabrał Prezes OM PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie kol. Andrzej Wasilewski, który pogratulował wszystkim Przodownikom TP zdobytych uprawnień oraz podziękował organizatorom szkolenia i OKTP za wzorową współpracę. Przedstawił krótko działania Zarządu OM i Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Lubelskiego w ubiegłym roku oraz plany wycieczek szkoleniowych i zlotów w 2019 r.
Na znak kwatermistrza wniesiono rosół i flaki… a później inne przysmaki: piersi i ziemniaki.
Po obiedzie Przewodniczący KTP OM przedstawił zebranym sprawozdanie z pracy w roku 2018 i plan działań na rok bieżący. Jeszcze raz poinformował o dołączeniu do składu Komisji kol. Stanisława Gryzio. Zachęcał do aktywnego udziału w ogólnopolskich imprezach turystyki pieszej i dalszego rozszerzania uprawnień PTP i innych uprawnień Kadry Programowej PTTK oraz zdobywania wyższych stopni OTP. Poinformował o terminie i obowiązku składania sprawozdań i legitymacji znakarskich w celu przedłużenia uprawnień. Następnie kol. Leszek Warowny, Przewodniczący TRW OTP i prowadzący szkolenia Kadry Programowej, przedstawił terminy najbliższych szkoleń na Znakarzy szlaków nizinnych i rowerowych oraz Organizatora i Animatora InO.
W tym czasie intensywnie pracował TRW OTP przyznając zdobytą dziś odznakę (450-lecie Unii Lubelskiej) i punkty do OTP.
Na zakończenie obrad, przy tradycyjnej kiełbasce, tym razem nie z ogniska, trwała wymiana poglądów na temat planowanych rajdów, zlotów oraz rocznic kół i klubów. Zlot zakończył się wraz z zachodem słońca. Wzięło w nim udział 39 osób (PTP i członków PTTK) z pięciu Oddziałów zrzeszonych w Porozumieniu Oddziałów PTTK Województwa Lubelskiego, tj.: OM/Lublin, OW/Lublin, OA/Lublin, O/Włodawa, O/Radzyń Podlaski.
Do zobaczenia za rok.
Kadra "XIII Lubelskiego Zlotu PTP":
- Jacek Zdenicki - Komandor Zlotu,
- Mateusz Kapitan - kierownik trasy miejskiej,
- Janusz Skrzypek - kierownik trasy terenowej,
- Mateusz Kapitan - kwatermistrz.
Zdjęcia: Jacek Zdenicki, Zdzisław Rydz